Jakie krzesło biurowe wybrać?

Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej  nie jest tak przyjemna i korzystna dla zdrowia, jak mogłoby się wydawać. Bardzo często towarzyszą jej bóle pleców, kręgosłupa, barków, ramion, a także kolan czy łydek.
Ich występowanie nierzadko wiąże się z nieprawidłowo dobranym krzesłem biurowym, dlatego temu zagadnieniu warto poświęcić więcej uwagi i dopasować odpowiednie wyposażenie do osobistych potrzeb. Jak wybrać dobre krzesło biurowe?

fotel biurowy


Krzesło, które wykorzystujemy w pracy za biurkiem powinno posiadać jak najwięcej możliwości regulacji, bo tylko wtedy na bieżąco można je dostosowywać do aktualnych potrzeb i wykonywanych czynności.
Podstawę w krześle biurowym stanowi regulacja wysokości, która umożliwia dopasowanie krzesła do wzrostu użytkownika. To bardzo ważne, bo dzięki temu udaje się zachować zgięcie nóg pod kątem 90 stopni i należyte rozłożenie ciężaru ciała. W innym przypadku szybko pojawią się dolegliwości kręgosłupa.
Dogodną opcją jest także regulacja wysokości oparcia oraz regulacja kąta odchylenia, która pozwala przyjąć nieco inną pozycję, gdy poczuje się zmęczenie w mięśniach. Przy zakupie krzesła biurowego warto sprawdzić, ile wynosi jego maksymalna wysokość. Powszechnie występujące modele o wysokości max 135 cm mogą się dla wyższych użytkowników okazać niewygodne.

Jak dobrać krzesło do biura

źródło: www.ergopraca.pl

Wygoda i zdrowie

Fotel do biura powinien być stabilny i wyposażony w wyprofilowane oparcie, które dopasuje się do kształtu pleców oraz będzie je podpierać w czasie wielogodzinnego siedzenia. Wypukła część oparcia powinna znajdować się na wysokości odcinka lędźwiowego. To ważne dla wygody i zdrowia kręgosłupa. Siedzisko fotela powinno być płaskie, jednak z zaokrągloną przednią częścią.
Inwestując w fotel do biura, uwagę warto zwrócić także na takie elementy jak podłokietniki i zagłówek. Pierwsze są niezastąpione przy długim użytkowaniu komputera, muszą być odpowiednio szerokie oraz mieć regulację wysokości i odległości od siebie. To duże odciążenie dla pracujących nadgarstków, szczególnie przy pracy na klawiaturze.
Regulowany zagłówek okaże się przydatny, jeśli do podstawowych obowiązków w trakcie pracy należą na przykład długie rozmowy telefoniczne.

Fotele biurowe

Nie mniej ważną kwestią jest wybór tworzywa, z którego zostało wykonane krzesło. Ma to znaczenie nie tylko dla designu wyposażenia, ale przede wszystkim – dla komfortu użytkowania. Meble tapicerowane skórą naturalną lub naturalnymi tkaninami zapewniają wentylację i pozwalają skórze oddychać.
Fotele skóropodobne są bardzo eleganckie, jednak przy długim użytkowaniu mogą się nagrzewać i nieprzyjemnie kleić do ciała. Największą popularnością cieszą się krzesła biurowe z miękkimi obiciami. Warto też zwrócić uwagę, czy zastosowana przy tapicerowaniu tkanina będzie łatwa w utrzymaniu czystości.