Aranżacja biura open space – sprawdzone pomysły!
Dziś praca w odrębnych, zamykanych pokojach to rzadkość. Zwłaszcza w dużych, międzynarodowych firmach i korporacjach, wykonywanie swoich obowiązków niemal ramię w ramię z innymi współpracownikami, na tak zwanym open space, staje się normą, która nikogo nie dziwi. Jednak, aby takie miejsce spełniało należycie swoje zadanie i stanowiło dla pracowników komfortową strefę, trzeba staranie i z rozmysłem wszystko rozplanować. Dlatego właśnie powstał nasz dzisiejszy, mamy nadzieję, przydatny i pełen wskazówek poradnik, dzięki któremu każdy będzie mógł stworzyć otwartą biurową przestrzeń, która zachwyca, zapewniając jednocześnie jak najlepsze warunki do pracy.
Co tak właściwie kryje się pod tajemniczym hasłem „open space”?
Open space w tłumaczeniu na język polski to po prostu otwarta przestrzeń, czyli stworzenie powierzchni biurowej wspólnej dla danej grupy pracowników, bez podziału na osobne pokoje, czy wydzielone, zamykane gabinety. Pomysł ten został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych przez pewnego architekta Franka Lloyda Wrighta już w 1906 roku. Dziś aranżacja biura open space to trend, który już raczej nikogo nie dziwi i staje się coraz bardziej powszechny zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
Jakie strefy warto wydzielić w biurowym open space?
Tworząc open space w swoim biurze, polecamy zastanowić się jakie są najważniejsze cele i założenia, które pragniemy osiągnąć. Oczywiście open space to przede wszystkim nowoczesność, świeżość, podążanie za aktualnie panującymi trendami. Taki sposób pracy może być pożądany i doceniany szczególnie przez młodych ludzi. Warto jednak zdawać sobie jednocześnie sprawę, że nie każdy człowiek odnajdzie się w takim warunkach aż tak idealnie. Przede wszystkim pewne trudności mogą mieć tutaj osoby o nieco introwertycznej osobowości, a także takie, którym pewien, mniejszy, bądź większy dyskomfort, może sprawiać praca w hałasie oraz aż w takiej bliskości innych współpracowników.
Najważniejszym celem przy aranżacji nowego open space powinno być zatem stworzenie miejsca, które umożliwi skupienie się i zaangażowanie w swoje obowiązki. Wzajemna integracja, współpraca i poprawienie komunikacji, to również bardzo ważny punkt, jednak warto pamiętać, że jest to raczej wartość dodatnia, a główny focus powinien opierać się na zapewnieniu pracowniom odpowiednich udogodnień i warunków do komfortowej, efektywnej pracy.
Przede wszystkim każdy pracownik powinien mieć zagwarantowane prawo do prywatności – koniecznie warto postawić ścianki działowe pomiędzy poszczególnymi stanowiskami, uwzględnić w wyposażeniu każdego biurka dobrej jakości słuchawki. Polecamy ponadto stworzyć w biurze tak zwaną strefę ciszy, czyli miejsce, do którego można przyjść, aby popracować nad trudnym zadaniem, czy wymagającym projektem, mając zagwarantowany spokój, bez codziennego gwaru, czy rozpraszających rozmów. Coraz większą popularnością cieszą się obecnie także zamykane kabiny dźwiękoszczelne, w których można poczuć jeszcze większą swobodę, przeprowadzić ważną rozmowę, czy to w cztery oczy, czy telefoniczną.
Ciekawe pomysły aranżacji biurowej na otwartej przestrzeni
Bez dwóch zdań, jedną z największych zalet biurowego open space, jest przede wszystkim znaczna oszczędność miejsca. Na takiej samej powierzchni można zorganizować o wiele więcej stanowisk komputerowych, niż miałoby to miejsce w przypadku bardziej tradycyjnych rozwiązań, oddzielnych, pojedynczych, czy nawet kilkuosobowych pokoi. Jak jednak zaaranżować open space, aby nie tylko ciekawie się prezentował, ale również sprzyjał ergonomicznej i wygodnej pracy?
Oczywiście bezwzględnie należy trzymać się podstawowych zasad BHP, czyli zapewnić każdemu pracownikowi odpowiednią ilość wolnej przestrzeni wokół siebie, dostęp do naturalnego światła, jak najlepiej dopasowany sprzęt, biurko oraz regulowany fotel. Warto zwrócić uwagę na elementy, które wpływają pozytywnie na nastrój i samopoczucie, a także na wydajność pracowników: odpowiednio dobrane kolory, dekoracje, obecność roślin zielonych. Każde stanowisko powinno być także wyposażone w szuflady lub kontenerki do przechowywania przyborów biurowych oraz własnych, osobistych przedmiotów.
Biurka „na wyłączność”, czy może hotdeski?
Ciekawym zagadnieniem w odniesieniu do tematu aranżacja biura open space, jest także kwestia poszczególnych stanowisk – czy powinny być one przypisane do danego, konkretnego pracownia? Czy raczej być niejako bezosobowe i bezimienne, tak aby każdy mógł na bieżąco decydować, gdzie danego dnia zapragnie usiąść? W pierwszym przypadku, biuro może stać się dla pracowników bardziej osobistym miejscem, z którym poczują się bardziej związani. Pracownik posiadający swoje własne, dedykowane miejsce, może ozdobić je zgodnie ze swoim gustem, przynosząc rodzinne zdjęcia, pamiątki, czy inne osobiste przedmioty.
Z kolei rezerwowanie biurek, czyli praca na tak zwanych hotdeskach, może okazać się dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli oferujemy naszym pracownikom pracę w modelu hybrydowym, czyli częściowo w systemie zdalnym, a nie wyłącznie w trybie stacjonarnym. Dzięki dzieleniu stanowisk, jesteśmy w stanie zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca, co może być ogromnym plusem przy ograniczonym metrażu. Jedynym problemem w takim przypadku, zwłaszcza posiadając mniejszą liczbę stanowisk w stosunku do całościowej liczby zatrudnionych osób, może być zgromadzenie wszystkich pracowników w biurze w tym samym czasie, na przykład podczas ważnego zebrania, czy wizytacji klienta.