Wczytuję dane...
ZDROWE I WYGODNE KRZESŁO

/ Zdrowe i wygodne krzesło:


Odpowiednio skonstruowany i ustawiony fotel zmniejsza obciążenie kręgosłupa, poprawia krążenie krwi w nogach i gwarantuje swobodę ruchów. Według opinii specjalistów nie istnieje fotel uniwersalny, idealny dla każdej osoby, na dowolnym stanowisku pracy. Idealny, ergonomiczny fotel to fotel dopasowany do konkretnej osoby i wykonywanej przez nią pracy. Czym powinien się charakteryzować? Przede wszystkim możliwością regulowania wymiarów i kątów pochylenia. Elementy ergonomicznego fotela: zagłówek oparcie podłokietniki siedzisko kolumna fotela podstawa kółka

Zagłówek

Osoby siedzące w fotelu powyżej 6 godzin powinny korzystać z siedzeń z zagłówkiem. Zagłówek zapewnia oparcie głowy i odciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Powinien być odpowiednio wyprofilowany, z wgłębieniem w części środkowej, zapewniającym głowie wygodne oparcie. Powinien mieć również regulowaną wysokość.

Oparcie

Ważnym elementem ergonomicznego fotela jest oparcie. Powinno być ono wyprofilowane w sposób oddający naturalne krzywizny kręgosłupa. Fotel powinien mieć funkcję regulacji kąta pochylenia oparcia. Oparcie powinno sięgać przynajmniej do wysokości łopatek. Szczególnie istotny jest fragment podparcia na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa, bo w miejscu plecy powinny być mocno i pewnie oparte.

Podłokietniki

Podłokietniki służą do podpierania przedramion, a przez odciążenie barków zmniejszają obciążenie kręgosłupa. Są szczególnie przydatne w pracy osób piszących na klawiaturze, korzystających z myszki i tabletu. Osobom pracującym przy komputerze pozwalają na zachowanie ergonomicznej pozycji - stawiania nadgarstków i przedramion w linii prostej. Podłokietniki powinny mieć szerokość co najmniej 5 cm i nie mogą ograniczać ruchu.

Siedzisko

Podstawową funkcją każdego fotela powinna być regulacja wysokości położenia siedziska. Dzięki tej funkcji można dopasować fotel do wzrostu, kształtu ciała oraz przyjąć poprawną, a jednocześnie zdrową i wygodną, pozycję siedząca. Siedzenie fotela powinno być wystarczająco szerokie, zapewniać wystarczająco dużo miejsca dla bioder i jednocześnie umożliwić wygodne korzystanie z podłokietników. Duże znaczenie dla komfortu pracy oraz zdrowia ma odpowiednia głębokość siedziska. Za głębokie siedzisko utrudnia lub uniemożliwia zgięcie nóg w kolanach, płytkie siedzisko z kolei powoduje uczucie spadania z z fotela. Pomiędzy krawędzią krzesła a zgięciami kolan powinna być zachowana odległość przynajmniej 2-4 cm. Przednia krawędź siedziska fotela powinna być zaokrąglona i nieco pochylona w dół. Właściwe wyprofilowanie tej krawędzi zapobiega uciskowi na naczynia krwionośne znajdujące się w okolicach zgięcia kolan, poprawiając krążenie i eliminując uczucie drętwienia nóg. Siedzisko powinno być odpowiednio sprężyste i miękkie, dostosowane do wagi osoby siedzącej na fotelu. Twarde siedzisko powoduje dyskomfort, miękkie niewystarczająco amortyzuje ciężar ciała.

Kółka

Kółka fotela powinny umożliwiać płynne przemieszczanie się wraz z fotelem. Typ kółek powinien być dostosowany do rodzaju podłoża - na wykładzinie powinny być twarde, do parkietów, płytek ceramicznych kółka powinny mieć miękką powierzchnię. Ze względów bezpieczeństwa polecane są kółka samohamowne. Przy obciążeniu poruszają się one swobodnie, umożliwiając łatwe przemieszczanie się fotela. jeśli obciążenie spada następuje automatyczna blokada kółek - krzesło nie "ucieka" wtedy spod wstającej osoby.


Ergonomiczne biuro dla każdego. Stwórz przyjazne warunki pracy w swojej firmie. Zobacz jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy

  



Facebook-color Created with Sketch.