Wczytuję dane...
ERGONOMICZNE STANOWISKO PRACY

ergonomiczne stanowisko pracy

/ Ergonomiczne stanowisko pracy:

Długotrwała praca przy komputerze może powodować liczne uciążliwości. Pracując przy komputerze narażamy się na dolegliwości związane ze wzrokiem - bóle głowy, zmęczenie i znużenie, pieczenie oczu, łzawienie. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji przed komputerem może być przyczyną dolegliwości pleców, barków, kręgosłupa, spłycenia oddechu, spowolnienia krążenia, Zwłaszcza w obrębie nóg. Z kolei zła organizacja pracy, czy złe oprogramowanie (nieprzyjazne użytkownikowi, z błędami, o niewłaściwych funkcjach) mogą powodować stres prowadzący do zmęczenia, znużenia, frustracji, wypalenia zawodowego.

Nowe wytyczne BHP dotyczące stanowisk pracy z wykorzystaniem monitorów ekranowych

17 listopada 2023 roku w życie weszły istotne zmiany dotyczące przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Z uwagi na powszechne wykorzystanie komputerów w miejscu pracy, nowe regulacje będą miały zastosowanie do większości pracodawców.
Kluczowe informacje dotyczące zmian i nowych wymogów - dowiedz się więcej.

Ustawienie fotela

Fotel biurowy powinien być obrotowy, mieć możliwość regulacji wysokości siedziska i kąta oparcia, posiadać podłokietniki i kółka. Ważne, by można było regulować siedzisko z pozycji siedzącej. Regulowana powinna być również wysokość i odchylenie oparcia. Fotele i krzesła biurowe muszą być stabilne, najlepiej by miały 5 podpór. Nie mogą w nich występować żadne luzy montażowe, nie powinny się też zacinać w żadnym położeniu.

Organizacja stanowiska pracy

Aranżacja stanowiska do pracy z komputerem powinna umożliwiać koncentrację uwagi. Stanowisko powinno się znajdować w oddzielnym pomieszczeniu lub być wyraźnie wydzielone. Na biurku powinna być wystarczająca ilość miejsca na sprzęt i akcesoria. Przedmioty i dokumenty często używane w pracy powinny być łatwo dostępne.

Ustawienie monitora

Dobór monitora i jego odpowiednie ustawienie ma kluczowy wpływ na wygodę i komfort pracy z komputerem. Monitor powinien być umieszczony centralnie, na wprost pracownika, w odległości co najmniej 40 centymetrów, nieco poniżej linii wzroku. Starsze monitory typu CRT powinny być wyposażone w odpowiednie filtry lub być pokryte warstwą antyrefleksyjną. Warto pamiętać, że stanowisko z monitorem musi być oświetlone światłem sztucznym o natężeniu co najmniej 300 luxów. Bezwzględnie powinno się unikać oświetlenia wywołującego powstawanie refleksów (odbić światła) od monitora.

Klawiatura

Klawiatura komputera powinna znajdować się co najmniej 10 cm od krawędzi biurka, żeby pracownik mógł wygodnie ułożyć ręce na blacie lub specjalnej podpórce pod nadgarstki. Klawiatura powinna być położona centralnie, na poziomie łokcia lub minimalnie niżej. Kąt pomiędzy ramieniem, a przedramieniem osoby piszącej na klawiaturze powinien wynosić 100-110 stopni. Nadgarstki powinny być oparte na specjalnym wsporniku, w ostateczności mogą być oparte na brzegu stołu.

 

Ergonomiczne biuro dla każdego. Stwórz przyjazne warunki pracy w swojej firmie. Ergonomiczny fotel to podstawa zdrowej prac.


Facebook-color Created with Sketch.