Wczytuję dane...

Oświetlenie biurka – 7 zasad, o których musisz pamiętać

Praca przy komputerze, choć dla wielu osób wymarzona i postrzegana w jak najlepszy sposób, ma też niestety swoje ciemne strony, które mogą negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu. Wiele mówi się o odpowiedniej ergonomii pracy umysłowej, przede wszystkim w kontekście wyprofilowanego, regulowanego fotela, dbałości o swoje plecy i kręgosłup. Warto jednak wiedzieć, że również nasze oczy narażone są na różnego rodzaju przykre dolegliwości, jeżeli nie zadbamy o ich komfort, nie zatroszczymy się o prawidłową ilość przerw od ciągłego spoglądania w ekran, a przede wszystkim o prawidłowe oświetlenie biurka i swojego stanowiska pracy.

Dlaczego prawidłowe oświetlenie biurka ma aż tak duże znaczenie?

Starannie przemyślane i prawidłowe oświetlenie biurka wpływa nie tylko na wygodę korzystania z komputera, czytania, czy wypełniania różnego rodzaju dokumentów, ale także na narząd naszego wzroku. Jakie skutki może nieść za sobą praca przy nieodpowiednim oświetleniu? Warto zdawać sobie sprawę, że zaniedbując ten właśnie aspekt, zwłaszcza długotrwale, możemy narazić się na bóle głowy, trudności w koncentracji i skupieniu się, chroniczne zmęczenie i zniechęcenie, a także na ból, pieczenie, czy nawet choroby oczu. Wieloletnia praca przy nieodpowiednim świetle może skutkować znaczącym pogorszeniem się zdolności widzenia, czy nawet wystąpieniem różnego rodzaju wad wzroku. Zdecydowanie jest to zatem ważny temat, którego nie należy lekceważyć, czy to urządzając stanowiska biurowe w firmie dla swoich pracowników, czy też własny kącik do pracy w domowym home-office.

Kilka ważnych zasad przy planowaniu oświetlenia dla swojego stanowiska pracy

Na szczęście wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, dzięki którym praca przy komputerze stanie się zarówno bardziej komfortowa i wydajna, jak i bezpieczna i możliwie jak najbardziej zdrowa dla naszych oczu. Pora przyjrzeć się im nieco bliżej!

1) Ustawienie biurka względem naturalnego światła

Praca przy naturalnym świetle jest najkorzystniejsza dla naszego zdrowia. Dlatego warto korzystać z jego dobrodziejstwa, starając się w miarę możliwości dopasować rytm wykonywania swoich obowiązków do czasu, w którym mamy do niego swobodny dostęp. Bardzo wczesne godzinny poranne oraz bardzo późne godziny wieczorne i nocne niekoniecznie są zatem najlepszym wyborem na pracę przy komputerze. Biurko najlepiej postawić bokiem do okna, dzięki czemu promienie słońca nie będą razić w oczy oraz padać bezpośrednio na ekran komputera, powodując odblaski, czy inne zakłócenia. Okna powinny być wyposażone w rolety lub żaluzje z możliwością dowolnej regulacji. W ciągu dnia warto robić sobie także naturalne przerwy na świeżym powietrzu, z dostępem do światła słonecznego, które naładuje nas pozytywną energią i pozwoli odpocząć zmęczonym oczom. Krótka przerwa na balkonie, czy tarasie to o wiele lepszy pomysł niż przerwa w czterech ścianach z telefonem w ręce.

2) Światło sztuczne górne i punktowe

Ogromne znaczenie przy komfortowej pracy biurowej ma wielopunktowe oświetlenie. Wybór odpowiedniej lampki biurkowej to również bardzo ważny aspekt. Powinna być ona ustawiona w taki sposób, aby nie zajmowała zbyt wiele miejsca na blacie i nie przeszkadzała w pracy, najlepiej po przeciwnej stronie niż myszka z podkładką. Dodatkowo przydatna może okazać się także dodatkowa lampa podłogowa. Szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy dnia są znacznie krótsze, a dostęp do naturalnego światła utrudniony, możliwość zapalania różnych źródeł światła, w zależności od potrzeb, z pewnością zostanie doceniona.

3) Odpowiednie parametry światła (barwa oraz natężenie)

Również barwa światła odgrywa bardzo ważną rolę – chłodne światło sprzyja koncentracji i skupieniu, natomiast ciepłe zrelaksowaniu się i odprężeniu. Zatem w warunkach biurowych chłodne oświetlenie zdecydowanie sprawdzi się najlepiej. Jeśli natomiast chodzi o jego natężenie, nie powinno ono przekraczać 300 luks w całym pomieszczeniu oraz 500 luks bezpośrednio przy biurku.

4) Wybór odpowiednich urządzeń

Oczywiście warto postawić na wysokiej jakości urządzenia oświetleniowe, posiadające niezbędne atesty, które jak najlepiej spełniają swoje zadanie. Trzeba zwrócić uwagę na energooszczędność kupowanych żarówek, ich długowieczność i łatwość w utylizacji, dzięki czemu możemy nie tylko obniżyć własne koszty eksploatacyjne, ale także zadbać o nasze środowisko naturalne. Nie polecamy kupowania urządzeń oświetleniowych z podejrzanych, niesprawdzonych stron internetowych i w zaskakująco niskich cenach – często bowiem niestety będzie szło to w parze z kiepską jakością oraz niewystarczającym bezpieczeństwem użytkowania i podatnością na szybkie uszkodzenia.

5) Światło klasyczne, czy może typu LED?

W warunkach biurowych zdecydowanie oświetlenie typu LED może okazać się trafniejszym wyborem. Na jego korzyść przemawia dłuższa żywotność, większa energooszczędność, możliwość regulacji barwy światła. Warto wspomnieć, że odpowiednio dobrane oświetlenie typu LED, może nawet wpływać pozytywnie na zdrowie i samopoczucie, redukując zmęczenie oczu, poprawiając tym samym ergonomię oraz komfort pracy.

6) Dodatkowe gadżety

Wiele sprzedawanych obecnie lampek biurkowych posiada również różne ciekawe udogodnienia, które warto poznać, choćby w formie ciekawostki lub rozważyć, planując taki zakup, na przykład: możliwość regulacji wysokości, eliminowanie powstawania cieni, panel dotykowy, funkcja ustawiania różnych poziomów jasności i temperatury światła, a także ściemniania, opcja automatycznego wyłączania ustawianego za pomocą timera, tryb oświetlenia nocnego, zaciskowa konstrukcja.

7) Design pasujący do aranżacji danego pomieszczenia

Na koniec pamiętajmy, że lampy, czy to sufitowe, podłogowe, czy nablatowe, nie tylko powinny jak najlepiej spełniać swoje zadanie, ale także dobrze się prezentować, stanowiąc element dekoracyjny i pozwalając umeblować dane biuro, czy domowy gabinet w spójny i wyjątkowy sposób. Nowoczesne urządzenia oświetleniowe często wyróżnia oryginalny i niebanalny design, przy czym pamiętajmy jednak, że na pierwszym miejscu powinna zawsze stać ergonomia pracy, a kwestie estetyczne i odpowiednie dopasowanie oświetlenia do całej aranżacji jest ważne, ale zdecydowanie nie jest najważniejsze.

FAQ:

Z której strony powinno padać światło na biurko?

Światło ma padać nieco z boku, a źródło światła powinno być ustawione po przeciwnej stronie zgodnie z zasadą naprzemienności: dla osób praworęcznych z lewej strony, a dla leworęcznych z prawej.

Jak wysoko powinna być lampa nad biurkiem?

Oświetlenie znajdujące się nad stanowiskiem pracy, powinno być umiejscowione około 80 cm nad blatem roboczym, co zapewni komfort i wygodę pracy.

Czy oświetlenie LED nadaje się na biurko?

Zdecydowanie tak. Żarówki LED są obecnie najbardziej polecane do pracy w warunkach biurowych ze względu na ich niezawodność, długą żywotność oraz energooszczędność.

Facebook-color Created with Sketch.