Wczytuję dane...

Jak naprawić skrzypiące krzesło obrotowe?

Nic tak nie utrudnia skupienia się na służbowych obowiązkach i powierzonych zadaniach, jak dyskomfort w postaci niewygodny, hałasu, czy innego denerwującego rozpraszacza przy stanowisku pracy. I nie ma tutaj znaczenia, czy pracuje się w biurze, wśród ludzi, na otwartym open space, czy może w zaciszu domowym na home office. Odpowiednie, komfortowe i ergonomiczne warunki podczas wielogodzinnej pracy to absolutny must have, coś, o co każdy powinien zadbać, chcąc cieszyć się odpowiednią motywacją oraz dobrym samopoczuciem.

Dlatego w naszym dzisiejszym poradniku spróbujemy znaleźć sposób na skrzypiący fotel biurowy – przyjrzymy się bliżej temu niestety częstemu problemowi i poszukamy sprawdzonych, skutecznych pomysłów na jego rozwiązanie.

Dlaczego moje krzesło skrzypi, gdy się odchylam?

Jaka może być przyczyna irytującego skrzypienia biurowego krzesła? Najczęściej winny wszystkiemu jest wyrobiony, zużyty mechanizm. Na ogół problem ten pojawia się nie od razu po zakupie nowego fotela (choć takie wadliwe modele, zwłaszcza zakupione z niepewnych i niesprawdzonych źródeł również mogą się zdarzyć), ale po kilku miesiącach, czy latach intensywnej eksploatacji.

I oczywiście wiadomo – wszystko się z czasem zużywa i wymaga wymiany na nowy, „lepszy” model, jednak jeżeli skrzypienie jest tutaj jedynym defektem, a krzesło wciąż jest w ogólnym bardzo dobrym stanie, zamiast od razu wybierać się na zakupy, warto spróbować kilku sprawdzonych metod walki ze skrzypieniem.

Uciążliwy, irytujący dźwięk, zarówno dla danej osoby, jak i dla jej otoczenia, pojawiający się głównie przy zmianie pozycji, związany jest z wytarciem lub uszkodzeniem mechanicznym pewnych elementów, głównie umożliwiających jego regulację – oparcia, podłokietników albo wysokości. Sama tapicerka także może wydawać niekiedy nieprzyjemne dźwięki, zwłaszcza jeżeli została wykonana ze skóry, czy innych tym podobnych materiałów.

Co zrobić, żeby fotel nie skrzypiał?

Jaki jest zatem najlepszy sposób na skrzypiący fotel biurowy? Co można zrobić, aby pozbyć się tego uciążliwego problemu? Często wystarczy kilka naprawdę prostych i tanich zabiegów, aby pozbyć się go raz na zawsze. Można tutaj przetestować zarówno domowe, dostępne na wyciągnięcie ręki sposoby, jak i sięgnąć po bardziej profesjonalne, dedykowane w tym celu środki oraz specyfiki. Ważne jest, aby znaleźć przyczynę i źródło defektu, a następnie zabrać się do konkretnego działania.

W rzadkich przypadkach problem może jednak leżeć jeszcze gdzie indziej i dotyczyć uszkodzeń natury mechanicznej. Podczas eksploatacji krzesła jakiś element może się oderwać, ukruszyć, czy wygiąć. W takiej sytuacji możemy być zmuszeni wymienić go na nowy. Warto tutaj przekalkulować, czy będzie to opłacalny krok – czasami taka naprawa może kosztować porównywalnie tyle, ile zakup całkiem nowego egzemplarza. Ponadto dobrze byłoby sprawdzić, czy wszystkie śruby na pewno są dobrze dokręcone oraz o regularnym odświeżaniu i utrzymywaniu w czystości. Czasami skrzypienie może wynikać także z niepoprawnego montażu fotela, zwłaszcza jeżeli występuje od samego początku, od „nowości”.

Czym nasmarować skrzypiący fotel?

Polecamy dokładnie nasmarować wszystkie ruchome części krzesła obrotowego, ponieważ to właśnie tutaj najczęściej tkwi przyczyna całego skrzypienia. Najlepiej zatem fotel rozkręcić, tak aby mieć jak najlepszy dostęp do poszczególnych jego elementów. Odpowiedni smar zmniejsza tarcie, redukując dźwięki lub wręcz pozwalając całkowicie pozbyć się problemu.

Taki zabieg warto wykonywać regularnie, aby utrzymać fotel w dobrym stanie i aby kłopot ten nie powrócił. Jeżeli natomiast problemem jest skrzypiące skórzane bądź ekoskórzane obicie krzesła, warto sięgnąć po środki nawilżające – może to być zarówno zwykły olej spożywczy, czy oliwka z oliwek albo wazelina, jak i profesjonalny preparat tapicerski, na przykład spray penetrujący.

 

Facebook-color Created with Sketch.